Egyre jobban rettegnek Trumptól Hágában
Az amerikai elnök „gyors támadására” készül a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság, amelynek tagjai azt állítják, Trump célja az intézmény teljes megsemmisítése.
Vasile Dincu attól fél, hogy visszatér a kilencvenes évekbeli állapot, amikor országa már nem volt a keleti védelmi tömb tagja, de még a nyugatié sem.
Sokan teszik fel a kérdést: Románia is belesodródik egy esetleges orosz-ukrán konfliktusba? – kérdezi cikkében a Főtér, majd Románia védelmi miniszterét idézve meg is adja a választ. Vasile Dîncu szerint ugyanis erről szó sincs.
A tárcavezető csütörtökön este igyekezett mindenkit megnyugtatni, és emlékeztetett: Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is kijelentette, hogy bármi is történjék, a katonai szövetség nem reagál katonai erővel, hiszen Ukrajna nem tagja a NATO-nak. ( Az észak-atlanti szövetség szerződésének ötödik cikkelye ugyanis csak abban az esetben írja elő a közös fegyveres fellépést, ha valamely tagállamot éri támadás.)
Vagyis Románia sem vesz részt az esetleges háborúban, nem küld csapatokat, és fegyvereket sem Ukrajnának,
Dîncu szerint Romániát nem katonai, hanem stratégiai veszély fenyegeti: mégpedig az, hogy visszatér a Varsói Szerződés megszűnése, (1991) utáni időszak, amikor már nem volt a keleti védelmi tömb tagja, de még a nyugatié sem. Az oroszok ugyanis Ukrajna NATO-tagságának elutasítása miatt azt is követelik, hogy az újonnan csatlakozott közép- és kelet-európai országokban hagyjanak fel a csapatmozgásokkal. A miniszter szerint az, hogy Biden és Macron csapatok küldését ígérte, elsősorban arra szolgál, hogy demonstrálja Moszkva számára: a NATO-n belüli szövetségesi szolidaritás igenis létezik – írja az erdélyi magyar portál. Továbbá ez azt is jelzi, hogy nem fogadják el Moszkva lépéseit, illetve megnyugtatásként is szánják a kelet-európai térség népei számára.
Ha nem lesz katonai beavatkozás, akkor pedig szankciókat vezetnének be Oroszországgal szemben. Korábban már Bogdan Aurescu külügyminiszter közölte, Románia az EU-val, illetve az Egyesült Államokkal, Kanadával és Nagy-Britanniával is egyeztet, hogy milyen, súlyos szankciókat vezessenek be Moszkva ellen, ha az oroszok tényleg lerohanják Ukrajnát.
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Ghement